چیزهایی که در مورد آزمون یوس نمی دانید

چیزهایی که در مورد آزمون یوس نمی دانید

سوال آزمون یوس چیست؟ برای کسانی که به دنبال ادامه تحصیل در ترکیه هستند مسلما پیش آمده است. آزمون یوس یک آزمون ورودی است.داوطلبانی که می خواهند در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل بدهند، ابتدا باید در آزمون YOS (یوس) که برای متقاضیان کشورهای خارجی و ایرانی برگزار می شود شرکت کنند. دانشگاه های ترکیه هر کدام به صورت مستقل این آزمون را برگزار می‌کنند.
آزمون یوس چیست؟

آزمون یوس چیست؟

YÖS اختصار کلمات Yabanci Uyruklu Öğrenci Sinavi که به معنی (آزمون ورودی دانشجویان خارجی) دانشگاه های دولتی ترکیه و برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه مانند حاجی تپه، آکدنیز و آنکارا است.

دانشجویانی که می خواهند در رشته های مهندسی یا پزشکی و دندانپزشکی و یا سایر رشته ها در دانشگاه‌های دولتی ترکیه تحصیل کنند ابتدا باید در آزمون یوس برای پذیرش در دانشگاه مد نظر خود شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند. آزمون یوس در اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه معمولا سالی یکبار برگزار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون یوس چیست؟ در ادامه مطلب با ما باشید.

شرایط مورد نیاز برای شرکت در آزمون یوس چیست؟

آزمون YOS فقط برای کسانی که از قومیت و تبعه ترکیه نیستند برگزار میشود. پس اولین شرط مورد نیاز برای شرکت در آزمون یوس این است که تبعه ترکیه نباشید.
برای شرکت در آزمون حتما باید دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید یا اینکه دانش آموز سال چهارم دبیرستان باشید. برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید حتما مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفته باشید. شما برای ورود و تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید با زبان ترکی آشنایی کافی را داشته باشند. برای کسب اطلاعات کامل تر به مقاله آزمون یوس ترکیه مراجعه کنید.

بخش بندی آزمون یوس:

آزمون یوس شامل دو بخش اصلی است. بخش اول مربوط به هوش، دانش ریاضی و هندسه است و بخش دوم سوالاتی درباره زبان ترکی است. سوالات به دو زبان انگلیسی و ترکی در دفترچه وجود دارند التبه بسته به انتخاب داوطلب زبان های دیگری نیز مثل روسی و عربی نیز می تواند باشد. داوطلبان با زبانی به دفترچه سوالات پاسخ می دهد که زمان ثبت نام آزمون یوس از قبل آن را تعیین کرده اند.
سوالات بخش اول  شامل ۸۰ سوال بوده که داوطلبان باید در ۱۲۰ دقیقه به سوالات پاسخ دهند. سوالات به صورت ۵ گزینه ای هستند. و نمره منفی نیز لحاظ می شود بطوریکه به ازای هر 4 پاسخ اشتباه یک پاسخ صحیح شما حذف می شود.
بخش دوم آزمون یوس که سوالات زبان ترکی است، مختص کسانی است که می خواهند به زبان ترکی در ترکیه تحصیل کنند. کسانی که می توانند از طریق ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس از دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرند نیازی ندارد به بخش سوالات زبان ترکی آزمون YOS پاسخ بدهند.
آزمون یوس چیست؟

هزینه ثبت نام آزمون یوس:

هزینه ثبت نام آزمون یوس ترکیه بسته به دانشگاه مد نظر شما متغیر است. برای اینکه پاسخ سوال آزمون یوس چیست؟ را بدست آورید باید با آزمون دانشگاه های مختلف نیز آشنا شوید. چون هر دانشگاه آزمون یوس را به شیوه متفاوتی برگزار می کند و می تواند سطح سوالات آزمون YOS یک دانشگاه بالا یا پایین تر از دانشگاه دیگر باشد. و شاید دانشگاهی این آزمون را در چند مرحله برگزار کند، بنابرین هزینه ثبت نام آزمون YOS نیز در دانشگاه های مختلف با هم متفاوت خواهد بود.
معمولا این هزینه مبلغی بین 200 تا 500 لیر برای ثبت نام در آزمون یوس هر دانشگاه است.برای اطلاع از هزینه های ثبت نام می توانید با گروه مشاوران آتاکان تماس گرفته و علاوه بر آن اطلاعات جامعی درباره آزمون یوس چیست؟ بدست آورید.
آزمون یوس چیست؟

نحوه ثبت نام در آزمون YOS:

متقاضیان برای شرکت در آزمون میتوانند از طریق سایت رسمی هر دانشگاه نسبت به ایجاد اکانت و پر کردن مشخصات فردی خود اقدام نمایند ولی مطمئن ترین و آسانترین راه گرفتن مشاوره از متخصصین این کار است چرا که تنها ثبت نام به منزله قبولی آزمون نیست. شرکت در دوره های آموزشی و مشاوره در این زمینه خیلی کمک کننده است.
شما از طریق سایت atakanedu.com با مشاوران آتاکان در ارتباط خواهید بود. اگر با نحوه ی ثبت نام در سایت دانشگاه آشنا نیستید نگران نباشید. گروه مشاوران آتاکان برای شما بصورت تخصصی این خدمت را انجام میدهد. و به هر سوال شما در رابطه با آزمون یوس چیست؟و چگونه برگزار می شود؟ چگونه می توان ثیت نام کرد؟ چگونه می توان برای این آزمون آماده شد؟ و از این قبیل سوالات شما پاسخ دهند.
متقاضیان میتوانند از طریق لینک هر دانشگاه هزینه و تاریخ برگزاری دانشگاه ها را مشاهده فرمایند. و یا اینکه از کارشناسان ما در این مورد بپرسند.

حوزه برگزاری آزمون ها:

هر دانشگاه ترکیه که آزمون یوس را به صورت اختصاصی برگزار می‌کند، معمولا غیر از شهر خود دانشگاه در شهرهای بزرگ دیگر ترکیه یا شهرهای بزرگ سایر کشورها نیز این آزمون را برگزار می کنند، بطوریکه برای داوطلین آنها شرکت در آزمون آسانتر باشد. به تازگی بعضی از دانشگاها در شهرهای ایران مثل ارومیه، تبریز و تهران اقدام به برگزاری آزمون کرده اند.

‫5/5 ‫(1 نظر)