چیزهایی که در مورد آزمون یوس نمی دانید

چیزهایی که در مورد آزمون یوس نمی دانید

یوس

سوال آزمون یوس چیست؟ برای کسانی که به دنبال ادامه تحصیل در ترکیه هستند مسلما پیش آمده است. آزمون یوس یک آزمون ورودی است.داوطلبانی که می خواهند در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل بدهند، ابتدا باید در آزمون YOS (یوس) که برای متقاضیان کشورهای خارجی و ایرانی برگزار می شود شرکت کنند. دانشگاه های ترکیه هر کدام به صورت مستقل این آزمون را برگزار می‌کنند.
آزمون یوس چیست؟

آزمون یوس چیست؟

YÖS اختصار کلمات Yabanci Uyruklu Öğrenci Sinavi که به معنی (آزمون ورودی دانشجویان خارجی) دانشگاه های دولتی ترکیه و برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه مانند حاجی تپه، آکدنیز و آنکارا است.

دانشجویانی که می خواهند در رشته های مهندسی یا پزشکی و دندانپزشکی و یا سایر رشته ها در دانشگاه‌های دولتی ترکیه تحصیل کنند ابتدا باید در آزمون یوس برای پذیرش در دانشگاه مد نظر خود شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند. آزمون یوس در اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه معمولا سالی یکبار برگزار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون یوس چیست؟ در ادامه مطلب با ما باشید.

شرایط مورد نیاز برای شرکت در آزمون یوس چیست؟

آزمون YOS فقط برای کسانی که از قومیت و تبعه ترکیه نیستند برگزار میشود. پس اولین شرط مورد نیاز برای شرکت در آزمون یوس این است که تبعه ترکیه نباشید.
برای شرکت در آزمون حتما باید دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید یا اینکه دانش آموز سال چهارم دبیرستان باشید. برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید حتما مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفته باشید. شما برای ورود و تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید با زبان ترکی آشنایی کافی را داشته باشند. برای کسب اطلاعات کامل تر به مقاله آزمون یوس ترکیه مراجعه کنید.

بخش بندی آزمون یوس:

آزمون یوس شامل دو بخش اصلی است. بخش اول مربوط به هوش، دانش ریاضی و هندسه است و بخش دوم سوالاتی درباره زبان ترکی است. سوالات به دو زبان انگلیسی و ترکی در دفترچه وجود دارند التبه بسته به انتخاب داوطلب زبان های دیگری نیز مثل روسی و عربی نیز می تواند باشد. داوطلبان با زبانی به دفترچه سوالات پاسخ می دهد که زمان ثبت نام آزمون یوس از قبل آن را تعیین کرده اند.
سوالات بخش اول  شامل ۸۰ سوال بوده که داوطلبان باید در ۱۲۰ دقیقه به سوالات پاسخ دهند. سوالات به صورت ۵ گزینه ای هستند. و نمره منفی نیز لحاظ می شود بطوریکه به ازای هر 4 پاسخ اشتباه یک پاسخ صحیح شما حذف می شود.
بخش دوم آزمون یوس که سوالات زبان ترکی است، مختص کسانی است که می خواهند به زبان ترکی در ترکیه تحصیل کنند. کسانی که می توانند از طریق ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس از دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرند نیازی ندارد به بخش سوالات زبان ترکی آزمون YOS پاسخ بدهند.
آزمون یوس چیست؟

هزینه ثبت نام آزمون یوس:

هزینه ثبت نام آزمون یوس ترکیه بسته به دانشگاه مد نظر شما متغیر است. برای اینکه پاسخ سوال آزمون یوس چیست؟ را بدست آورید باید با آزمون دانشگاه های مختلف نیز آشنا شوید. چون هر دانشگاه آزمون یوس را به شیوه متفاوتی برگزار می کند و می تواند سطح سوالات آزمون YOS یک دانشگاه بالا یا پایین تر از دانشگاه دیگر باشد. و شاید دانشگاهی این آزمون را در چند مرحله برگزار کند، بنابرین هزینه ثبت نام آزمون YOS نیز در دانشگاه های مختلف با هم متفاوت خواهد بود.
معمولا این هزینه مبلغی بین 200 تا 500 لیر برای ثبت نام در آزمون یوس هر دانشگاه است.برای اطلاع از هزینه های ثبت نام می توانید با گروه مشاوران آتاکان تماس گرفته و علاوه بر آن اطلاعات جامعی درباره آزمون یوس چیست؟ بدست آورید.
آزمون یوس چیست؟

نحوه ثبت نام در آزمون YOS:

متقاضیان برای شرکت در آزمون میتوانند از طریق سایت رسمی هر دانشگاه نسبت به ایجاد اکانت و پر کردن مشخصات فردی خود اقدام نمایند ولی مطمئن ترین و آسانترین راه گرفتن مشاوره از متخصصین این کار است چرا که تنها ثبت نام به منزله قبولی آزمون نیست. شرکت در دوره های آموزشی و مشاوره در این زمینه خیلی کمک کننده است.
شما از طریق سایت atakanedu.com با مشاوران آتاکان در ارتباط خواهید بود. اگر با نحوه ی ثبت نام در سایت دانشگاه آشنا نیستید نگران نباشید. گروه مشاوران آتاکان برای شما بصورت تخصصی این خدمت را انجام میدهد. و به هر سوال شما در رابطه با آزمون یوس چیست؟و چگونه برگزار می شود؟ چگونه می توان ثیت نام کرد؟ چگونه می توان برای این آزمون آماده شد؟ و از این قبیل سوالات شما پاسخ دهند.
متقاضیان میتوانند از طریق لینک هر دانشگاه هزینه و تاریخ برگزاری دانشگاه ها را مشاهده فرمایند. و یا اینکه از کارشناسان ما در این مورد بپرسند.

حوزه برگزاری آزمون ها:

هر دانشگاه ترکیه که آزمون یوس را به صورت اختصاصی برگزار می‌کند، معمولا غیر از شهر خود دانشگاه در شهرهای بزرگ دیگر ترکیه یا شهرهای بزرگ سایر کشورها نیز این آزمون را برگزار می کنند، بطوریکه برای داوطلین آنها شرکت در آزمون آسانتر باشد. به تازگی بعضی از دانشگاها در شهرهای ایران مثل ارومیه، تبریز و تهران اقدام به برگزاری آزمون کرده اند.

منابع آزمون یوس ترکیه

منابع آزمون یوس بر اساس شرایط هر سال به روز می شود بنابراین برای دست یابی به موفقیت و نتیجه گرفتن از زحمات، متقاضیان شرکت در ازمون یوس می بایست برای ازمون هر سال اقدام به تهیه منابع ازمون نمایند و متکی به منابع ازمونی مربوط به سالهای گذشته نباشند تا بتوانند حداکثر نتیجه را از زحمات و مطالعات خود ببرند. دسترسی به منابع آزمون به دو روش میسر است:

  • درخواست منابع ازمون از دانشگاه های مورد نظر(راه حل زمان بر و احتمالا هزینه بر)
  • درخواست منابع جدید و به روز از موسسات برگذار کننده آزمون یوس در ایران( البته اطمینان از مجوزهای قانونی موسسه)

موسسه آتاکان با سالها تجربه و البته دارا بودن مجوزهای قانونی از سوی کشور ترکیه علاوه بر برگذاری آزمون یوس در ایران اقدام به تهیه منابع به روز آزمون یوس برای داوطلبان عزیز می نماید.

آزمون یوس در ایران

همانطور که بیان شد به دلیل هزینه بر بودن اسکان و مسافرت به ترکیه بسیاری از داوطلبان تمایل دارند تا آزمون را در داخل ایران بدهند و بعد از قبولی و دریافت رتبه های مورد نظر اقدام به مسافرت به ترکیه و ثبت نام در دانشگاه مربوطه نمایند.

آزمون یوس برای چه رشته هایی است

در دانشگاه های ترکیه تمامی رشته ها بخصوص رشته های مورد توجه اغلب ایرانیان تدریس می شود. از آنجایی که آزمون یوس برای اتباع خارجی که علاقه مند به تحصیل در ترکیه می باشند هرساله برگذار می شود. لذا برای تحصیل در تمامی رشته ها ابتدا باید در این آزمون شرکت کرده و بعد از کسب رتبه مورد نظر در رشته و دانشگاه مربوطه ثبت نام نمایید.

آموزش یوس

برای آمادگی آزمون یوس در کنار منابع معتبر و به روز اگر از اساتید مجرب جهت تدریس و همینطور رفع اشکال قرار بگیرید مطمئنا در درک مباحث و همینطور نحوه خواندن درست سوالات به زبان ترکی اشنا خواهید شد. و زمان کمی را به بطالت و هدر رفتن خواهید گذراند. موسسه آتاکان امکان برگذاری کلاس ها را بصورت منظم برای کاراموزان و داوطلبان شرکت در آزمون یوس فراهم نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های تماس این موسسه با مشاورین خود در ارتباط باشید.

ازمون یوس سخت است

در خصوص سوالی که معمولا داوطلبان شرکت در آزمون یوس ترکیه می پرسند اینست که آیا آزمون یوس سخت است یا اسان؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت همه آزمون ها از اول ابتدایی تا درجات بالا تحصیلی چنانچه آمادگی کافی برای آزمون داشته باشیم و از منابع به روز و درست استفاده کنیم و قبل از آزمون نمونه سوالات در رابطه با ان آزمون را مطالعه کرده باشیم از پس تمامی امتحانات برخواهیم آمد. اما بصورت کلی سوالات آزمون یوس در سطح دبیرستان می باشد. لذا چنانچه ریاضیات و هندسه در سطح دبیرستان را بخوبی مطالعه کرده باشید می توانید دزصد بالایی از سوالات این دو مبحث را پاسخ دهید.

زمان برگزاری آزمون یوس 2022

زمان برگذاری آزمون یوس عموما هرساله فروردین ماه الی اردیبهشت ماه برگذار میشد ولی در سالهای اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا زمان آزمون دستخوش تغییر شده و از فروردی تا خرداد ما بایستی امادگی در شرکت برای آزمون یوس باشید. برای دریافت اطلاعات درست کافیست با ما همراه باشید. مشاورین تاکان برای راهنمایی و ارائه اطلاعاتن به روز در خدمت شماست.

هزینه آزمون یوس

هزینه آزمون یوس براساس شرایط اقتصادی هر سال متفاوت می باشد لذا برای آگاهی از هزینه های ثبت نام و شرکت در آزمون یوس بهتر است از منابع مطمئن جویا شوید تا هزینه های اضافی از شما دریافت نگردد. زیرا برخی از موسسات بصورت غیر قانونی از داوطلبان مطالبه هزینه های بالا با عنوان دلایل مختلف درخواست می کنند.

زمان برگزاری آزمون یوس 1401

همانطور که در مطالب بالا ذکر کردیم زمان برگذاری آزمونیوس2022 یا 1401 احتمالا فروردین ماه یا اردیبهشت ماه و یا خرداد ماه می باشد و زمان دقیق از طریق دانشگا های ترکیه اعلام می شود اما برای آنکه زمان تان برای پیگیری به هدر نرود و یا بر اثر غفلت زمان آزمون را دست ندهید می توانید در موسسه اتاکان ثبت نام نمایید تا همه کارهای مربوط به ثبت نام و آزمون شما از طریق خود این موسسه پیگیری شود و بدون استرس اماده ازمون گردید.

نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه

بی شک در دست داشتن نمونه سوالات می تواند در آماده سازی افرادی که نتقاضی شرکت در هر آزمونی باشند نقش مهمی را ایفا نماید. بخصوص اگر این آزمون مربوط به حضور و وردو در یک مکان علمی مانند دانشگاه باشد. از آنجایی که آزمون یوس یک آزمون در خارج از کشور است و برای بسیاری از افراد که تمایل دارند در این آزمون شرکت نمایند پروسه نامنوس و نامشخصی می باشد در دست داشتن نمونه سوالات سال های قبل کمک شایانی در آماده سازی غلمی و روحی افراد متقاضی خواهد داشت. موسسه آتاکان سعی نموده همواره نمونه سوالات مربوط به دانشگاه ها را در سالهای گذشته به همراه پاسخنامه صحیح آماده کرده و در اختیار افراد قرار دهد. برای بدست آوردن نمونه سوالات مربوط به سال های قبل از همین سایت و بخش مربوط به نمونه سوالات آزمون یوس مراجعه فرمایید.

هزینه آزمون یوس ترکیه

برای بسیاری از افراد متقاضی شرکت در آزمون یوس هزینه هایی که برای این پروسه نیاز می باشد همواره جای سوال دارد. این هزینه شامل دو بخش اصلی می باشد.

  • ثبت نام در آزمون یوس
  • هزینه های اسکان و آزمون

برای آگاهی از این هزینه ها بصورت به روز با توجه به شرایط اقتصادی ایران و البته ترکیه می توانید با مشاوران خود در آتاکان بصورت رایگان تماس حاصل نموده و از میزان سرمایه گذاری برای این منظور آگاه شوید. اما در خصوص مورد دوم می توانید هزینه های اسکان و مسافرت به ترکیه را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. به این منظور کافیست تا با ثبت نام در موسسه آزمون یوس را در داخل ایران و بصورت آنلاین شرکت نمایید.

محل برگزاری آزمون یوس در ایران

همانگونه که در مطالب پیشین بیان کردیم افراد متقاضی شرکت در آزمون یوس می توانند بصورت آنلاین و از طریق سایت آتاکان در این آزمون شرکت نمایند و به این صورت در هزینه های خود صرفه جویی نمایند. موسسه آتاکان با دریافت مجوزهای لازم از طریق دانشگاه های کشور ترکیه و فراهم نمودن زیرساخت های مربوط به آزمون آنلاین یوس توانسته قدم بسیار خوبی را در مسیر خدمت به هموطنان خود نماید. تا با هزینه پایین تر و البته با استرس کمتر در آزمون یوس شرکت نمایند.

آزمون یوس ویکی پدیا

آزمون یوس  آزمون بسیار مهمی در سطح دنیا می باشد و سالانه متقاضیان زیادی از سراسر دنیه تمایل به شرکت در این آزمون دارند. بنابراین این آزمون صرفا برای اتباع ایرانی نمی باشد و شما باید خود را آماده رقابت با متقاضیانی نمایید که ساکن و تابع کشورهای دیگر حتی اروپا و امریکا می باشند نمایید. در خصوص آزمون یوس می توانید مقاله های بسیاری به زبانهای مختلف در سایت ویکی پدیا مطالعه نمایید.

نمونه سوالات آزمون یوس به زبان فارسی

بسیاری از داوطلبان ایرانی تمایل دارند تا نمونه سوالات آزمون یوس را به زبان فارسی در اختیار داشته باشند و خود را محک بزنند. اما ما این مورد را به هیچ وجه توصیه نمی کنیم و همواره پیشناهادی که برای داوطلبان هم وطن خود داریم آن است که نمونه سوالات و منابع به زبان اصلی مطالعه شود. این موضوع دو دلیل اساس دارد:

  1. مطالعه منابع و سوالات به زبان ترکیه کمک می کند تا اصطلاحات مربوط در زبان ترکی را بهتر درک نمایید.
  2. مطالعه به زبان اصلی کمک می کند تا شما برروی سرعت خود بهتر کار کنید. چرا که زبان سوالات به زبان ترکی می باشد و مطمئنا برای افراد غیر ترکیه ای زمان بیشتری برای درک سوالا و پاسخگویی به سوالات نیاز می باشد.

نحوه ثبت نام ازمون یوس ترکیه

نحوه ثبت نام در آزمون یوس به دو شیوه امکان پذیر می باشد.

  1. سفر به ترکیه و اقدام به ثبت نام در این کشور.
  2. ثبت نام در آزمون از طریق موسساتی که مجوز ثبت نام از طرف ترکیه را دارند.

‫4.5/5 ‫(6 نظر)

8 دیگاه