تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

ورود به رشته پزشکی چه شرایطی می خواهد؟ و هزینه های تحصیل در این رشته را باهم در این مقاله بررسی می کنیم. مدارک پزشکی کدام دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران است؟ هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر می باشد؟ در این مقاله بطور مفصل به این موارد خواهیم پرداخت.
هر سال دانشجویان زیادی از ایران برای تحصیل پزشکی کشور ترکیه را انتخاب می کنند. هزینه های تحصیل پزشکی ترکیه بسیار مناسب می باشد که بطور کامل در مقالات مربوط به هزینه تحصیل در ترکیه شرح خواهیم داد.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

داشتن دیپلم 12 ساله یا پیش دانشگاهی یکی از شرایط تحصیل پزشکی ترکیه است. برای کسی که میخواهد در رشته پزشکی در ترکیه تحصیل کند داشتن رزومه تحصیلی خوب و ارائه آن مهم است. تحصیل پزشکی در ترکیه هم در دانشگاه های دولتی و هم در دانشگاه های خصوصی امکان پذیر است:

  • دانشگاه های دولتی هزینه تحصیل پایینی دارند اما متقاضیان برای تحصیل در این دانشگاه ها می بایست به زبان ترکی آشنا باشند. برای ورود به این دانشگاه ها آزمون وردی YOS لازم می باشد که هر دانشگاه دولتی ترکیه آزمون خاص خود را دارد.
  • نوع دوم دانشگاه های خصوصی هستند که آشنایی به زبان انگلیسی و قبولی در آزمون SAT از شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه در این نوع دانشگاه ها است.

در کشور ترکیه و اکثر کشورهای جهان دانشجو باید به مدت یک سال در کالج شرکت(کالج پیش پزشکی) کند تا بتواند برای آزمون ورودی دانشگاه آمادگی لازم را کسب کند. این مدت در برخی کشورها یک ونیم و دو سال می باشد.

مدارک لازم برای پذیرش در رشته پزشکی در ترکیه

برای ورود به هر دانشگاهی یک سری مدارک مورد نیاز است که برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه مدارک زیر نیاز می باشند:

  • مدرک دیپلم.
  • مدرک زبان انگلیسی در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی.
  • فرم درخواست به صورت تکمیل شده توسط دانشجو.
  • تمکن مالی.
  • فیش پرداختی درخواست تحصیل پزشکی در ترکیه بین 35 الی 100 دلار.
  • داشتن نمره قبولی در آزمون ورودی.

دانشگاه پزشکی ترکیه

مسلما نوع دانشگاه و مدرک آن برای هر کسی که مایل به تحصیل پزشکی است اهمیت زیادی دارد. موفقیت حین تحصیل و پس از آن برای کاریابی تا حد زیادی به مدرک و دانشگاه تحصیل فرد بستگی دارد. دانشگاه های پزشکی در ترکیه به دولتی و خصوصی تقسیم می شود که بر اساس آزمون هایی که پیش تر ذکر شد دانشجو می تواند وارد دانشگاه شود.
بزرگ ترین تفاوت در دانشگاه های ترکیه سطح هزینه ها است. اگر فرد معدل بالایی را داشته و آزمون را به خوبی پاس کند می تواند بدون نیاز به سپری کردن 1 سال در کالج، به صورت مستقیم وارد دانشگاه شده و تحصیل کند. تحصیل پزشکی در ترکیه 5 ساله می باشد.

تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

داوطلبان تحصیل پزشکی در ترکیه مطمئنا به این نکته توجه دارند که آیا مدرکی که اخذ می کنند مورد تایید وزارت بهداشت ایران است یا خیر و پس از فارغ التحصیلی می توانند مدرک معادل سازی دریافت کنند و با آن شروع بکار نمایند. مدارک پزشکی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران را در لیست زیر قرار دادیم.

دانشگاه قاضی

دانشگاه استانبول

دانشگاه آناتولی

دانشگاه آنکارا

دانشگاه قاضی

دانشگاه کوچ

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه اژه

دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه چکوروا

دانشگاه مارمارا

دانشگاه فنی ییلدیز

هزینه تحصیل پزشکی در کشور ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در کشور ترکیه یکی از موارد مهم برای تصمیم گیری درباره تحصیل در ترکیه است. همانطور که قبلا هم اشاره شد در ترکیه دو نوع دانشگاه وجود دارد: دانشگاه های دولتی که تدریس در آنها ترکی است و دانشگاه خصوصی که زبان تدریس آنها انگلیسی می باشد. همانند دانشگاه های ایران هزینه تحصیل دانشگاه های دولتی بسیار پایین تر از نوع خصوصی است.
دانشگاه های دولتی هزینه ای بین 240 تا 1500 دلار دارند و دانشگاه های خصوصی بین 10 هزار تا 25 هزار دلار هزینه برمی دارد که اصلا قابل قیاس نیستند. با این توصیف حتما به این نکته پی بردید که رقابت و قبولی در دانشگاه های دولتی ترکیه بخاطر هزینه کم تحصیل بسیار شدید و سخت است. این رقابت با آزمون یوس ترکیه سنجیده میشود.

دانشگاه های دولتی هزینه ای بین 240 تا 1500 دلار دارند و دانشگاه های خصوصی بین 10 هزار تا 25 هزار دلار هزینه برمی دارد که اصلا قابل قیاس نیستند. با این توصیف حتما به این نکته پی بردید که رقابت و قبولی در دانشگاه های دولتی ترکیه بخاطر هزینه کم تحصیل بسیار شدید و سخت است. این رقابت با آزمون یوس ترکیه سنجیده میشود.

تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه

اگر متقاضی تحصیل پزشکی در کشور ترکیه بتواند در ابتدای کار در آزمون یوس نمره خوبی آورده و در دانشگاه های دولتی شروع به تحصیل کند و سپس دانشجو بتواند در یکی دو سال اول نمرات عالی کسب کند، از بورسیه تحصیلی در ترکیه بهره مند می شود. که در این حالت علاوه بر تحصیل رایگان، می تواند به صورت پاره وقت کار کرده و هزینه هایش را هم تامین کند. خوابگاه رایگان نیز از مزایای دیگر بورسیه تحصیلی پزشکی در کشور ترکیه است.
گروه مشاوران آتاکان امید وار است توضیحات مفیدی برای متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه ارائه کرده باشد. برای بدست آوردن اطلاعات دقیق تر و کاملتر می توانید از مشاوره تخصصی همکاران ما در شبکه های اجتماعی و یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

تحصیل پزشکی در ترکیه
‫5/5 ‫(1 نظر)