دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یک دانشگاه برجسته ترکیه است که در استانبول واقع شده است. محوطه دانشگاه اصلی در مجاورت میدان بیازات در فاتح ، مرکز استان ، در ضلع اروپایی شهر است. برخی منابع غربی قبل از 1923/1930 از آن به عنوان دانشگاه قسطنطنیه یاد می کنند.

دانشگاه استانبول با 2 برنده جایزه نوبل ، عزیز سانکار (در شیمی) و اورهان پاموک (در ادبیات) شناخته می شود .

تاریخچه

منشأ دانشگاه استانبول به سال 1453 باز می گردد ، هنگامی که توسط سلطان عثمانی مهدم دوم تأسیس شد “به عنوان یک مکتب فلسفه ، پزشکی و قانون بود . دانشگاه استانبول به عنوان یک مدرس (مکتب کلامی اسلامی) عمل کرد. این مدرسه به عنوان پیش درآمد دارولفنون در نظر گرفته می شود که در سال 1933 به دانشگاه استانبول تبدیل شد. تحصیلات در تعدادی از علوم و زمینه ها (مانند پزشکی ، ریاضیات ، نجوم ، نقشه کشی ، جغرافیا ، تاریخ ، فلسفه ، دین ، ​​ادبیات ، فلسفه ، حقوق و …) در دسترس قرار گرفت و تا قرن نوزدهم ادامه داشت . با این حال ، وقتی مدرسین دیگر قادر به تأمین نیازهای دنیای مدرن نبودند ، روند بازسازی آغاز شد و در نتیجه ، موسسات آموزش عالی موسوم به دارلفونون ، هسته اصلی دانشگاه استانبول ، تأسیس شد.

امکانات

دانشگاه دولتی استانبول به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های تاریخ‌ساز کشور ترکیه شناخته‌شده است که در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های ترکیه این دانشگاه از امکانات بیشتری برخوردار است.

دانشگاه استانبول با 23 دانشکده ، 12 انستیتو ، 2 آموزشگاه حرفه ای ، 2 مدرسه ، 2 بخش ، 74 مرکز تحقیقاتی و 216 باشگاه دانشجویی ، جزو بهترین آموزشگاههای عالی در ترکیه است.

در سال ۲۰۰۶ دانشگاه استانبول در فهرست ۵۰۰ دانشگاه‌ برتر دنیا ثبت شده است.

سالن های کنفرانس، استادیوم ورزشی، کتابخانه مرکزی، کتابخانه پزشکی، امکانات ورزشی در محیط باز و بسته، گالری هنری، اداره پست، بانک ها، مراکز بهداشت، رستوران های متعدد از امکانات دانشگاه پزشکی استانبول است که در خدمت دانشجویان دانشگاه قرار می گیرد. دانشگاه استانبول دارای مجموعه کتابخانه ای عالی است که تقریباً از 1.5 میلیون کتاب تشکیل شده است.

این دانشگاه ۷ مجتمع رفاهی دارد و تعداد بسیار زیادی از دانشجویان را اسکان می دهد. به طور مثال در برخی از مجتمع های مسکونی ۱۵۰۰ دانشجوی بین المللی زندگی می کنند.

زبان اصلی تدریس در دانشگاه استانبول، زبان ترکی استانبولی است. اما برخی از دانشکده‌ها که در مجموع حدود ۳۰ درصد کل آن‌ها را تشکیل می‌دهند، اقدام به ‌برگزاری کلاس‌ها به زبان انگلیسی می‌کنند. در برخی از این دانشکده‌ها، رشته‌های خاصی به ‌صورت کامل و صد در صد به ‌زبان انگلیسی آموزش داده می‌شوند.

دانشگاه استانبول از 23 دانشکده تشکیل شده است ، از جمله:

دانشکده آموزش از راه دور و آزاد

دانشکده پزشکی

هنرستان دولتی

دانشکده دندانپزشکی

دانشکده داروسازی

دانشکده ادبیات

دانشکده علوم

دانشکده پرستاری فلورانس نایتینگل

دانشکده آموزش و پرورش حسنعلی یوسل

دانشکده حقوق

دانشکده اقتصاد

دانشکده الهیات

دانشکده ارتباطات

دانشکده پزشکی استانبول

دانشکده تجارت

دانشکده مهندسی

دانشکده جنگلداری

دانشکده علوم بهداشتی

دانشکده علوم سیاسی

دانشکده علوم ورزشی

دانشکده شیلات

دانشکده حمل و نقل و لجستیک

دانشکده دامپزشکی

‫0/5 ‫(0 نظر)