دانشگاه آکدنیز

دانشگاه آکدنیز

تاریخچه

دانشگاه آكدنيز در سال 1982 در آنتاليا تأسيس شد و تعدادي موسسه آموزش عالي در منطقه مديترانه غربي تركيه را در خود گنجانده است. آنتالیا بزرگترین استراحتگاه دریایی بین المللی ترکیه و پنجمین شهر پرجمعیت این کشور است که تقریباً یک میلیون نفر در کلانشهر آن زندگی می کنند. آنتالیا که توسط کوههای توروس از بادهای شمالی محافظت می شود ، تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای معتدل و بارانی دارد.

در سال 1992 واحدهای دانشگاه آكدنیز كه در ایسپارتا قرار داشتند به دانشگاه سلیمان دمیرل منتقل شدند ، در سال 2006 واحدهای بوردور به دانشگاه مهمت آكیف ارسوی و در سال 2015 واحدهای آلانیا به دانشگاه علاءالدین كیكوبات آلانیا منتقل شدند.

از زمان تأسیس تا به امروز ، دانشگاه آكدنیز با اجرای فعالیتهای مهم از اهمیت حیاتی در زمینه های آموزش ، تحقیق و توسعه داشته و نقش مهمی در تأمین ارزش افزوده كل كشور از نقطه شروع در منطقه مدیترانه غربی ایفا كرده است. دانشگاه آکدنیز امضای خود را در لیست موفقیت های برجسته در زمینه های بهداشت ، علوم ، توسعه اجتماعی ، آموزش ، زبان و هنر در سطح ملی و بین المللی قرار داده است.

درباره دانشگاه

پردیس اصلی دانشگاه بین بلوار Dumlupınar و منطقه Uncalı واقع شده است. محوطه دانشگاه اصلی 3،483،589 متر مربع است که شامل 615،105 مترمربع مساحت ساخته شده است. کل محوطه دانشگاه 681،598 مترمربع مساحت داخلی دارد.

در ژانویه 2011 ، اولین جراحی پیوند صورت کامل این کشور در بیمارستان دانشگاه توسط دکتر اومر اوزکان و تیم جراح ترکیه انجام شد.

از فارغ التحصیلان برجسته می توان به کارگردان فیلم ، فیلمنامه نویس و تهیه کننده باریس ایریبوز اشاره کرد.

دانشگاه آكدنيز به عنوان عضوی از EUA (Associaton Universities University) و IAU (International International University) ، بین المللی سازی را سرلوحه پیشرفت خود قرار می دهد. این دانشگاه 325 توافق نامه در چارچوب اراسموس و 60 توافق نامه در 23 کشور مختلف با برنامه تبادل مولانا ایجاد کرده است.

امکانات دانشگاه

امکانات داخل دانشگاه شامل استخر سرپوشیده ، سالن ورزشی سرپوشیده ، مرکز تناسب اندام ، زمین های فوتبال و زمین های تنیس است.

در داخل محوطه‌ی دانشگاه آکدنیز یک خوابگاه 3000 تخته خوابی برای اسکان دانشجویان دختر و پسر وجود دارد و همچنین برای دانشجویان بین المللی یک خوابگاه 50 تحت خوابی در نظر گرفته شد.

این خوابگاه‌ها مجهز به انواع امکانات رفاهی هستند. همچنین رستوران‌ها و سالن‌های غذاخوری در محوطه‌ی دانشگاه قابلیت تهیه و توزیع غذاهای متنوع با کیفیت و ارزان را در میان دانشجویان دارد.

دانشکده های دانشگاه آکدنیز

12 دانشکده وجود دارد:

پزشکی ، کشاورزی ، علوم و هنرها ، علوم اقتصادی و اداری ، حقوق ، هنرهای زیبا ، مهندسی ، آموزش ، ارتباطات ، پرورش آبزیان ، تجارت و الهیات. همچنین چهار آموزشگاه حرفه ای در دانشگاه وجود دارد که دوره های کارشناسی را ارائه می دهند ، هشت آموزشگاه حرفه ای در آنتالیا و نواحی اطراف آن تاسیس شده اند که دوره های دو ساله را ارائه می دهند و چهار مدرسه تحصیلات تکمیلی ارائه آموزش در سطح کارشناسی ارشد و دکترا.

این دانشگاه نسبت کارکنان و دانشجویان 10.3 را دارد که به ازای هر 35.4 دانشجو یک استاد دارد. کارکنان متشکل از 1309 پرسنل اداری ، با 1671 شغل علمی هستند. 198 استاد کامل توسط 101 دانشیار و 188 استادیار پشتیبانی می شوند. 265 مدرس ، 768 محقق 79 استاد و 72 متخصص كادر را تكميل مي كنند.

رنکینگ دانشگاه آکدنیز

دانشگاه آکدنیز موفق به کسب رتبه‌ای بین 801 تا 1000 میان بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 2018 شد و رتبه‌ای بین 201 تا 250 در میان بهترین دانشگاه‌های تازه تأسیس جهان دارد و یکی از 50 دانشگاه برتر ترکیه نیز است.

‫0/5 ‫(0 نظر)