دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک

مصطفی کمال آتاتورک ، بنیانگذار جمهوری ترکیه ، در سخنرانی تحلیف مجمع بزرگ ملی خود در تاریخ 1 نوامبر 1937 درباره ضرورت تأسیس یک دانشگاه بزرگ در آناتولی شرقی صحبت کرد و همچنین دستورالعمل هایی را برای شروع روند دادرسی ارائه داد. پس از مرگ آتاتورک به مدت دوازده سال استراحت از این دادگاه ها گرفته شد تا اینکه در سال 1950 این موضوع دوباره در دستور کار قرار گرفت. کمیته ای که در سال 1951 تشکیل شد ، پیشنهاد داد که این دانشگاه در شرق در استان ارزروم تاسیس شود. ارزروم در نزدیکی های شهر ایران واقع شده است و آب و هوایی کوهستانی دارد .

دانشگاه آتاتورک دارای پردیس با فضای باز 6.5 میلیون مترمربع و مناطق بسته 1 میلیون متر مربع است که در آن نه تنها فعالیت های آموزشی و علمی ارائه می شود ، بلکه نیازهای زندگی روزمره از جمله مراکز خرید ، شعب بانک ها ، کافه ها ، پارک ها ، سینماها ، سالن های ورزشی ، مناطق پیاده روی و مسیرهای دوچرخه سواری در دسترس هستند. دانشگاه آتاتورک در حال حاضر میزبان 28 دانشکده ، 8 مدرسه تحصیلات تکمیلی ، 12 آموزشگاه حرفه ای ، 38 مرکز کاربردی و تحقیقاتی ، دانشکده زبان های خارجی و یک هنرستان است. در آینده نزدیک ، دانشگاه به لطف “رصدخانه شرق آناتولی منابعی را برای انجام پروژه های بین المللی و کار مشترک در زمینه های نجوم ، اخترفیزیک ، علوم فضایی و فن آوری در اختیار خواهد داشت.

مأموریت مداوم دانشگاه ، تغییر جهان ، شکل دادن قرن جدید و کمک به دانشجویان در تحقق رویاهای خود است. این چشم انداز رو به جلو با فعالیتهای مبتکرانه مبتنی بر فناوری پیشرفته ، آموزش افراد واجد شرایط از طریق آموزش رسمی و باز و تعهد به افزودن ارزش جهانی به علم و هنر ، در آینده نیز ادامه خواهد یافت. از زمان تأسیس دانشگاه آتاتورک تا به امروز ، اصول اخلاقی و ارزشهای اصلی تعیین شده توسط دانشگاه هنوز قوی هستند . تعهد به ارزشهای ملی و جهانی در مورد حساسیت اجتماعی ، فرهنگی ، زیست محیطی و هنری. با توجه به این اصول و همگام با مأموریت دانشگاه “در خدمت زندگی” و چشم انداز “همیشه رو به جلو”از  اهداف دانشگاه آتاتورک برای تبدیل شدن به برجسته ترین موسسه آموزشی در ترکیه است.

زبان تدریس این دانشگاه به دو زبان ترکی و انگلیسی می باشد. داوطلبان می توانند به یکی از دو زبان ارائه شده تحصیل خود را ادامه دهند. دانشجویان خارجی با گرفتن نمره قبولی در آزمون ورودی این دانشگاه که یوس(YOS) و اس ای تی ( SAT )می باشد میتوانند تحصیلات خود را در مقطع کاردانی و کارشناسی ادامه دهند.

لیست دانشکده ها:

دانشکده دامپزشکی

دانشکده کشاورزی

دانشکده معماری و طراحی

دانشکده ارتباطات

دانشکده دندانپزشکی

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

دانشکده مهندسی

دانشکده هنر های زیبا

دانکشده شیلات

دانشکده علوم بهداشتی

دانشکده حقوق

دانشکده ادبیات

دانشکده پزشکی

دانشکده پرستاری

دامشکده آموزش آزاد

دانشکده داروسازی

دانشکده علوم

دانشکده علوم ورزشی

دانشکده الهیات

دانشکده جهانگردی

دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی

دانشکده آموزش کاظم کارابکر

‫0/5 ‫(0 نظر)