آزمون یوس

آزمون یوس

آنچه در مورد آزمون یوس خواهید خواند:

آزمون یوس
آتاکان

همه آنچه که در مورد
آزمون یوس
می خواهید بدانید

درباره آزمون یوس

تمامی دانشجویان خارجی که مایل به شرکت در کنکور و ازمون ورودی دانشگاه های ترکیه می باشند و دوست دارند در رشته های مختلف پزشکی و دندان پزشکی و همینطور رشته های مهندسی و .. شرکت کنند, می بایست در آزمون یوس شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت نمایند. آزمون یوس مخفف عبارات Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı می‌باشد که به معنای آزمون دانشجویان اتباع خارجی است.

موارد امتحانی در آزمون یوس yos

آزمون یوس برای برخلاف آزمون و کنکور ایران که موارد زیادی را برای آزمون نیاز است مطالعه شود داری سه مورد آزمونی ست و شاید برای بسیاری از دانش آموزان ایرانی قبولی در این سه درس بنظر آسان باشد. موارد مورد ازمون در یوس عبارتند از هندسه, ریاضی و هوش می باشد.

رشته های قابل انتخاب بعد از قبولی آزمون یوس

شاید برای شما سوال مطرح شود که بعد از قبولی در ازمون یوس, میتوان چه رشته هایی را انتخاب کرد:
با قبولی در آزمون یوس  شما میتوانید در همه رشته های پزشکی و غیر پزشکی بجز رشته خلبانی درخواست پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود نمایید.

شرط تحصیل  رشته خلبانی در ترکیه

افرادی که تمایل به تحصیل در رشته خلبانی در ترکیه دارند می بایست یکی از دو شرط زیر را دارا باشند:

  •  تابعیت ترکیه را داشته باشند(شهروند ترکیه باشند).
  • بجای درخواست تحصیل بصورت مستقیم در دانشگاه های خلبانی ترکیه, ابتدا در مدارس مربوط به رشته خلبانی  تحصیل نمایند و پس از قبولی در آزمون یوس برای ادامه تحصیل این رشته در دانشگاه اقدام نمایند.

رشته خلبانی در ترکیه

سوالات آزمون Yos ترکیه

همانگونه که قبلا بیان کردیم آزمون یوس شامل موارد امتحانی هوش و ریاضی و هندسه می باشد. در حقیقت هدف از این آزمون به چالش کشیدن افراد از نظر هوش ریاضی و منطقی می باشد. لازم به ذکر است که در برخی از دانشگاه از سوالات عمومی نیز در آزمون ورودی یوس استفاده می شود.

تعداد سوالات و زمان امتحان یوس

تعداد سوالات آزمون ورودی یوس حدودا 80 الی 100 سوال می باشد که براساس تصمیم گیری خود دانشگاه تعداد هر سوال می تواند متفاوت باشد. زمان تقریبی برای آزمون 100 الی 120 دقیقه می باشد. بنابراین سرعت تست زنی شما می تواند بسیار به کمک شما بیاید.

حدنصاب نمره قبولی آزمون یوس

حداقل نمره ای که باید برای قبولی در آزمون یوس اخذ کنید نمره 50 می‌باشد و متقاضیانی که نتوانند این نمره را کسب نمایند متاسفانه قادر به انتخاب رشته نخواهند بود.
لازم به ذکر است متقاضیان رشته های پرطرفداری همانند پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و …برای قبولی در آزمون به حداقل نمره برای قبولی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می بایست نمره 90 را کسب نمایند؛ ولی در حالت کلی متذکر می شویم نمره قبولی نسبت به دانشگاه مقصدی که انتخاب می کنید بستگی دارد. برای مثال در دانشگاه‌هایی مانند استانبول، آنکارا، آک دنیز و برخی دانشگاه‌های دیگر تعداد افرادی که نمره 100 را کسب می‌کنند زیاد هستند و دانشگاه نمره دبیرستان و مدارک دیگر را نیز برای پذیرش مد نظر قرار می دهد. جهت اطلاع بیشتر در رابطه با شرایط دانشگاه ها می توانید از مشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید.

چگونه در آزمون یوس موفق شویم؟

برای دستیابی به قبولی با نمره بالا و موفقیت در آزمون یوس باید از منابع و کلاس های آمادگی مناسب و به روز استفاده کنید. مباحث آزمونی دروس ریاضی و هندسه آزمون اکثراً به تمرین و تکرار زیادی نیاز دارد و اساتیدی که بتوانند روش های تست زنی را برای این آزمون به شما یاد دهند. کمک شایانی در موفقیت شما خواهند داشت. موسسه آتاکان در این راستا با همکاری اساتید بنام و سابقه درخشانی که در زمینه آماده سازی برای ازمون یوس دارد می تواند خیال داوطلبان را برای قبولی آسوده نماید.

روش ثبت نام در آزمون یوس چگونه است؟

جهت ثبت نام در آزمون YOS ترکیه می توانید از وب سایت های هر دانشگاه ی که آزمون را برگزار می کند اقدام نمایید. که نیازمند آن است بصورت پیوسته دانشگاه های مورد نظر را زیر نظر قرار دهید تا زمان ثبت نام را از دست ندهید. همچنین می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا با کمترین هزینه این کار را برای شما انجام دهند؛ و دیگر نگران از دست دادن زمان ثبت نام و پیچیدگی پروسه و فرایند ثبت نام نباشید و همه تمرکز خود را برای آمادگی در آزمون قرار دهید.

کدام منابع جهت آماده سازی در آزمون یوس ترکیه مناسب است؟

بهترین منبع برای آمادگی در آزمون یوس طبق تجربیاتی که از آزمونهای سالهای قبل بدست آمده است کتاب های پوزا می باشد. در کنار کتابهای پوزا کتاب های کوراک و متروپل نیز برای آمادگی بیشتر  توصیه می شود. همچنین شما می توانید از منابع و جزوات اکادمی آتاکان و نمونه سوالات سالهای قبل دانشگاه های ترکیه نیز استفاده کنید.

چه مدت زمان برای مطالعه و آمادگی آزمون یوس نیازمند است؟

برای حضور در هر آزمونی بخصوص آزمون های  سرنوشت ساز بهتر است زمان قابل قبولی را برای مطالعه و آمادگی در ازمون سپری نمایید. اما بطور کل با توجه به تجربیات که از دانش آموخته گان سال های قبل بدست آمده حداقل زمان مورد نیاز جهت آمادگی در آزمون و امتحان یوس 5 ماه می باشد.

شرایط شرکت در آزمون یوس چیست؟

  1. افراد متقاضی باید فارغ التحصیل دبیرستان یا نهایتا دانش آموز سال آخر دبیرستان باشند.
  2. افراد متقاضی می بایست جزء اتباع خارجی باشند.
  3. در صورتی که یک فرد متقاضی در هنگام تولد تبعه کشور ترکیه باشد و با گواهی وزارت کشور ترکیه از تابعیت این کشور خارج شده باشد باید برگه های مورد نظر را از وزارت کشور اخذ و ارائه نمایند.

 نتیجه قبولی آزمون یوس تا چه مدت اعتبار دارد؟

اعتبار نتیجه قبولی آزمون یوس در دانشگاه های مختلف ترکیه یک الی دو سال است. منتهی دانشگاه هایی مثل دانشگاه استانبول این مدت زمان یک سال می باشد و آزمون یوس دانشگاه های مثل دانشگاه آتاتورک و آنکارا دو سال اعتبار دارند.

ازمون یوس در ایران برگزار می شود؟

عموما آزمون یوس در کشور ترکیه و دانشگاه هایی که از طریق آنها اقدام به شرکت در امتحان یوس  کرده اید انجام میپذیرد. منتهی برخی دانشگاه محدود همانند  قاضی آنتپ و آیدین ازمون را در داخل ایران برگزار می کنند.

تاریخ برگزاری ازمون یوس

زمان های برگزاری آزمون یوس معمولا قبل از کنکور ایران می باشد. البته لازم به ذکر است که  اگر شرایط خاصی پیش نیاید معمولا در ماه های فروردین و اردیبهشت ازمون و امتحان یوس در ترکیه برگزار می گردد.

 چند بار می توان ازمون یوس شرکت کرد؟

یکی از تفاوت هایی که در مورد کنکور ایران و امتحان ورودی یوس وجود دارد تعداد شرکت در ازمون یوس در یک سال است. یعنی داوطلبان می توانند در یک سال در چند آزمون یوس مربوط به دانشگاه های مختلف شرکت کنند و محدود به شرکت فقط در یک ازمون دانشگاه بخصوص نیستند.

زمان برگزاری آزمون یوس

مدارک مورد نیاز برای شرکت در ازمون یوس (آزمون یوست)

برای شرکت در ازمون یوس نیازی به ترجمه مدارک تحصیلی فرد متقاضی نمی باشد و داوطلبان صرفا با ثبت نام و در دست داشتن پاسپورت و کارت ورود به چلیسه می توانند در محل ازمون حضور پیدا کرده و در امتحان یوس شرکت نمایند.

بورس شدن با قبولی در ازمون یوس

برای بسیاری از داوطلبان ممکن است سوال پیش بیاید که در صورت قبولی و دریافت نمره بالا در امتحان یوس, بورسیه کامل می شوند؟ در پاسخ به این عزیزان می توان گفت خیر! در صورت قبولی و دریافت نمره بالا شما صرفا موفق به دریافت درصدی از بورس می شوید. تنها در بورسلاری ترکیه بورس فول فاند هزینه ها توسط دانشگاه انجام میشود.

محل برگذاری آزمون یوست (یوس) در ایران

بسیاری از افراد که تمایل به شرکت در آزمون یوست ترکیه را دارند تصور می کنند برای شرکت در ازمون هر یک از دانشگاه های ترکیه می بایست کوله بار سفر را ببندند و وارد کشور ترکیه شوند و سپس اقدام به شذکت در ازمون یوس نمایند. اما سفر برای همه ممکن است امکان پذیر نباشد. علاوه بر آن به دلیل عدم آشنایی با کشور ترکیه برای بسیاری از افراد اقامت کوتاه مدت برای شرکت در آزمون سخت هست و ممکن است برایشان علافی داشته باشد. خبر خوب برای این افرادآن است موسسات اندکی وجو دارد که در ایران امکان شرکت در این ازمون را فراهم نموده و مورد تایید دانشگاه های ترکیه می باشند. موسسه آتکان این فرصت را برای علقه مندان تحصیل در ترکیه فراهم نموده تا به راحتی از طریق این موسسه در آزمون ها شرکت نمایند و در کنار آن از مشاورین کارشناسان این موسسه استفاده نمایند.

‫5/5 ‫(1 نظر)

1 دیگاه